Sabotażysta

Posted: 12 października 2011 in Gry imprezowe, Gry karciane, Recenzje
Tagi: ,

Sabotażysta to imprezowa gra karciana. Gracze wcielają się w krasnali, którzy poszukują bryłek złota przemierzając sieć tuneli. Grę stworzył Frederic Moyersoen. Została wydana w wersji polskiej przez G3. Można w nią grać od 3 do 10 graczy.

Zawartość pudełka

W pudełku znajdziemy: karty (tuneli, akcji, kopaczy, sabotażystów, bryłek złota) i instrukcję.

Karty są dobre jakościowo. Grafiki są czytelne i dobrze oddają klimat podziemi.

Instrukcja napisana jest dobrze i zwięźle. Po jej przeczytaniu spokojnie można zacząć grać.

Cel gry

Każdy z graczy staje się krasnalem. Na początku rundy następuje podział graczy na dwie grupy. Do pierwszej należą kopacze, którzy chcą dostać się do skarbu. Drugą tworzą sabotażyści, którzy mają za cel przeszkodzić członkom pierwszej grupy w zdobyciu złota. Po tym, jak zostaną odgadnięte role poszczególnych graczy starają się oni współpracować ze sobą, aby osiągnąć dany rezultat rozgrywki. Gra toczy się 3 rundy. Wygrywa ta osoba, która na końcu będzie miała w swoim skarbcu najwięcej bryłek złota.

Rozgrywka

Do gry potrzebny jest kawałek prostego podłoża. Na początku rozkłada się wirtualną planszę o długości 9 kart i wysokości 5 kart. W pierwszej kolumnie układa się kartę wejścia do podziemi. W ostatniej kolumnie układa się losowo karty celu (jedna karta skarbu i dwie karty głazów). Podczas rozgrywki korytarze mogą wykraczać poza granice tego prostokąta.

W swojej kolejce gracze zagrywają karty z ręki. Karty podzielone są na: tunele i akcje. W swojej turze gracz może wykonać jedną z trzech opcji. Pierwsza to dołożenie karty tunelu – musi być dołożona w taki sposób, aby wpasowywała się w już istniejące korytarze. Następną opcją jest położenie karty akcji. Karty akcji dzielą się na dobre i zepsute sprzęty (lampa, kilof, wagonik), zawalisko (po jej zagraniu można zabrać jedną dowolną kartę korytarza – nie wolno kart startowych), mapę (gracz może podejrzeć jedną z kart celu). Ostatnią opcją jest opuszczenie kolejki (gracz musi odrzucić jedną z posiadanych kart na stos kart zużytych).

W sytuacji, gdy przed graczem leży zepsuta karta sprzętu nie może on zagrywać kart tunelu. Natomiast może wykonywać akcję. Zepsuty sprzęt można usunąć zagrywając kartę dobrego sprzętu (zepsuta lampa może być naprawiona dobrą lampą, zepsuty kilof może być naprawiony dobrym kilofem, zepsuty wagonik może być naprawiony dobrym wagonikiem). To element rozgrywki, który mocno wpływa na interakcję między graczami.

W grze istotne jest przekonywanie pozostałych osób do tego, że jest się, bądź nie jest daną postacią (kopaczem, bądź sabotażystą). Ma to duży wpływ na to, czy będzie się cały czas blokowanym, czy będzie można spokojnie grać. Podział zespołów na dwa obozy powoduje ciągłą niepewność w trakcie rozgrywki – nie wiadomo kto może pomóc, a kto zaszkodzić.

Grę wygrywają kopacze, jeżeli zbudują nieprzerwany korytarz od wejścia do skarbu. Sabotażyści wygrywają, jeżeli kopacze nie zdążą zbudować tego korytarza. Po każdej rundzie wygrani dzielą się bryłkami złota.

Podsumowanie

Jest to dobra gra imprezowa. Prosta do wytłumaczenia i szybka. Rozgrywka nabiera rumieńców, jak gra co najmniej 6 osób. Występuje w niej negatywna interakcja. Liczy się w niej przekonywanie innych do swojej racji. Jedna rozgrywka trwa około 30 minut.

Plusy:
– ciągła niepewność,
– rozmiar,
– przy dobrym towarzystwie nie nudzi się,
– możliwość gry w 10 osób.

Minusy:
– trzeba uzbierać co najmniej 5 osób,
– potrzeba twardej powierzchni na rozłożenie „wirtualnej” planszy,
– zaangażowanie wszystkich graczy wpływa na rozgrywkę.

Ogółem: 8,0
Grywalność: 9/10
Interakcja: 6/10
Decyzyjność: 5/10
Powiązanie z tematem: 10/10
Składniki gry: 7/10
Trudność: 3/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s